DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vítejte na stránce cincila-vaneguska.wbs.cz v sekci Krmení

 

Tekutiny - Voda

Činčilky pijí mnohem méně vody než třeba králíci, ale pijí! Na jeden den jim stačí malá napáječka zhruba o obsahu 130ml pro jednu činčulu a 250ml pro dvě činčily. Nepoužívejte velké napáječky, protože po 2 dnech se v nich voda kazí a činčilka by mohla onemocnět! Jen v případě víkendového odjezdu potřebuje činčila napáječku o 250ml (vystačí na dva dny). Nejlepší je voda převařená ale ne teplá! popřípadě alepsoň odstátá,protože je zbavená přebytečného chloru. Vodu je nejlepší vyměňovat každý den za čerstvou. Používejte výhradně napáječky s kovovým náústkem. Ty co se uzavírají gumovou zátkou přebírají ze zátky pach,barvu a nejaké prvky, takže nejsou vhodné pro pití.
 

Krmení

Krmení je nejdůležitější věc v životě činčilky. Potřebuje toho opravdu velmi málo a každé přilepšení znamená minimálně zhoršený zdravotní stav! Činčilky mají velmi dlouhé střevo a citlivá játra.Častým zkrmováním směsí či jiným přilepšováním dojde k ztučnění (steatóze) jater. To je nevratný stav , který se nedá léčit a činčila časem umírá. Já říkám, že dávat činčile například tyčinky obalené barevnými směskami(i když je na nich nápis "pro činčily") je jako dát dítěti každý den malého panáka. Sice to vypije,ale s játry se může časem rozloučit.
 
Důležitá je také změna krmiva!!! Pozor, pokud je činčila zvyklá na určitý druh krmiva i granulek, musíte přejít na jiný druh postupně!!! Postupně přidávat do granulí co již zkrmujete granule nové až skončíte jen u nových apod. Pokud si kupujete novou činčilku, je důležité vědět čím byla zkrmována. Mláďata na okamžitou změnu krmiva reagují velice špatně a často končí i úhynem.
 

1. Kvalitní luční seno

(hrst na den na činčilku) bez jedovatých rostlin. Seno neboli píce obsahuje významné množství karotenu a vitamínu A,E,K. Obsahuje 28 - 38 % hrubé vlákniny. Nejlépe vlastoručně nasušené, protože v obchodech většinou prodávají velmi staré seno bez listnatých částí. Staré seno již neobsahuje žádné vitamíny. Pozor nesmíte dávat seno úplně čestvé, činčilka by se mohla zdout a to by mohlo znamenat i smrt. Nejlépe týden suché. Seno můžeme sušit na topení nebo na slunci na parapetu či balkonu, tím také získá vitamín D. Seno se při sušení musí otáčet aby kvalitně proschlo. Zmoklé seno znovu nesušíme ale vyhazujeme, mohla by totiž vzniknout plíseň.
 
K sušení se používá: luční tráva,zelené obilí(před vytvořením klasů), zahradní trojlístek, bojínek, sveřepi(tvrdší vysoká tráva), lipnice, kostřava, zahradní nejedovatý plevel.
Vojtěška nebo jetel obsahují mnoho bílkovin a proto se používá jen málo. Kvalitní seno má být zelené, má obsahovat hodně lístků, málo plevele a má příjemně vonět a sladce chutnat. Nesmí v něm být žádné viditelné plísně (bílé nebo černé tečky) nebo cizí předměty. Čím příjemnější je seno na pohmat, tím je kvalitnější. Pokud chcete zjistit skutečný obsah živin v seně, musíte si nechat udělat jeho rozbor. I dvě sorty travního sena, které vypadají na pohled stejně, se mohou v obsahu živin výrazně lišit.
 
Zrniny a pelety jsou krátké a nemohou zajistit dobrý obrus zubů - stoliček. Činčila má ještě vzadu v puse stoličky, které také neustále dorůstají. Tyto stoličky si musí neustále rovnoměrně otírat a přebytečnou vrstvu obrušovat. Seno je dlouhé a činčilka musí důkladně pohybovat čelistmi do boku, aby tuto potravu zpracovala a tím si správně brousí zuby.
 

2. Granule tzv.pelety pro činčily

- zelené (hrst na den). Pelety jsou zelené válečky a jsou vyrobeny nadrcením několika typů zrnin s přídavkem minerálů a vitamínů. Jsou různé typy pelet a různá kvalita. Mě se nejvíce osvědčilo kupovat různé druhy pelet a smíchávat je dohromady. Činčilky se naučily jíst všechny druhy a pokud nemám možnost koupit ty nejchutnější, nepohrdnou i méně kvalitními :) Kvalitní granulky poznáte podle barvy. I když může být na krabici uvedeno, že pelety obsahují zdroj vlákniny a není třeba přidávat seno, je naprosto nutné seno přidávat, neboť vláknina v peletách má příliš malou velikost částeček a proto seno nenahradí. Barva pelet je tmavě zelená.
 
Kvalitní pelety když rozlomíte jsou vidět části senné moučky, mají aromatickou vůni a neměly by se mezi prsty drolit. Nekupujeme pelety ve kterých je směs barevných koleček, sušených banánů atd. i když je na nich nápis "Pro činčily" při podrobnějším zkoumání ostatních krmiv pro drobné hlodavce zjistíte,že všechny "směsky" vypadají stejně a výrobci těchto krmiv nezáleží na tom co zvíře potřebuje,ale jen na penězích z prodeje. Pozor nekupovat pelety pro králíky, protože jejich hlavní složkou je vojtěška, která by neměla být hlavní složkou pro činčily ale jen doplňkem.
 
Nejkvalitnější krmiva pro Činčily:
Oxbow, Mazuri, Alice Kline, KFK
 
Kvalitní krmiva pro činčily u nás:
Vitakraft Emotion Beauty - velmi dobré krmivo s šípky
Vitakraft Pellets - dobré granule
Versele-laga Duo chinchilla - 2. nejlepší granule s šípky, mrkví a hrozinkami
Versele-laga Chinchilla complete - extrudovaná dlouhá vlákna s prebiotiky
Versele-laga Chinchilla nature - pozor!obsahuje sušené banány! jinak v pořádku
Versele-laga Chinchilla Pro - výborné dvojité granule bez cukru na čištění zubů
Beaphar X-tra Vital - ne moc dobré krmivo s vojtěškou
Sluis chinchilla menu
XtraVital Super premium
Versele-laga chinchilla nature - pozor! s vojtěškou!
versele-laga chinchilla nature Re-balance - pro starší činčily s omezeným pohybem
Beaphar care+
Witte Molen country - 1. nejlepší granule na trhu
 
Klasické granule v průhledném obalu:
Darwin´s classic - nejlepší z obyč. granulí
Avicentra činčila
Apetit činčila
Granule činčila
 
Nejlepší je míchat granule s ostatními kvalitními krmivy.
 
Činčily nemají jíst: banány,slunečnicová semena,oříšky a barevné rádo-by granule.
Nejhorší je nápis - kompletní krmivo, protože jediné kompletní krmivo jsou činčilí granule - pelety.
 

dále:

potřebují ve své kleci větvičky ovocných nejedovatých stromů na okusování! Jinak jsou problémy se zuby, stejně tak kostku pemzy(siporex) neboli minerální kámen, dále se dá použít také ytong(stavebnina) nebo sépiová kost pro ptáky. může být i tvrdý chleba na okusování (nepodávat těhotným činčilkám)
 

pamlsky:

Pamlsky znamenají jeden kousek až kávová lžička na den od jednoho pamlsku (ne od všech).
Jakékoliv přilepšování má za následek vážné metabolické poruchy.
 
Jako pamlsky můžeme použít:
 
ovesné vločky - kávová lžička - pomáha pro přibírání na váze
sušené šípky - delikatesa
sušené bodláky - hlavičky
sušená poupátka růží - celé poupátko (prodává se ve zverimexech)
sušené lístky růží - 1 - 3 lístky sušených růží na den (ne z kupovaných růží - jsou nebezpečná kvůli postřikům, barvám(modré růže) a parfémování, pouze domácí ze zahrady)
svatojánský chléb - 1 - 3 kousky denně (prodává se ve zverimexech)
rozinky - neslazené bio. max. 1 kus denně
sušená jablka(křížaly) - také tak
sušené plody včeobecně - neslazené - málo často!
čestvé jsou vhodné asi pouze hrozny nebo kousíček jablíčka - jedna kulička z hroznů
čerstvý lístek pampelišky - málo často, nesmí být mokrý nebo zapařený!!!
směsky - maximálně malá kávová lžička!!!(nejlépe obilniny) na den smíchaná s granulemi
 

Bylinky zdravé pro činčily:

Bylinky by se měly činčilám dávat šetrně. Pouze špetka či jeden kousek jsou doporučeny hlavně po činčilky které ještě bylinky nejedly. Není doporučeno bylinky míchat. Jeden druh bylinky na jeden den. Všechny bylinky by měly být nasbírány v přírodě daleko od silnice nebo zakoupené ve zdravé výživě popřípadě zverimexu či obchodě s potravinami. Bylinky podávejte vždy sušené!
 
Heřmánek
 
Tato bylinka je často používáná na nespavost, stres, a žaludeční problémy či bolesti břicha. Pomáhá při léčbě průjmu.
 
 
Jetel luční - vojtěška
 
Mix listů, stonků a samotných červených květů (stejné množství od všech).
Je zdrojem vápníku a vitamínu C.
 
 
Goji Berry - Kustovnice čínská
 
Obsahuje 18 druhů aminokyselin, až 21 stopových minerálů, karotenoidy včetně beta - karotenu, vitamín C, B, E.
Posiluje funkci plic, ledvin a jater. Pomáhá snižovat cholesterol a krevní tlak. Posiluje imunitní systém.
 
 
Ibišek
 
Obsahuje vitamin C. Mírní nachlazení a udržuje ho mimo tělo. Uklidňuje nervy, dělohu u těhotných, a snižuje krevní tlak.
 
 
Surový setý oves - zrna či ovesné vločky
 
Oves obsahuje více vlákniny než jiné obiloviny a činčily baví je rozbalovat
 
 
Ovesné klasy
 
Jsou známé tím že snižujít cholersterol, je to opravdu dobrý zdroj vlákniny, bohatý na vápník, železo, fosfór, B-complex vitamíny, vitamin A, C, E, & K, dobrý zdroj draslík, hořčík, zinku a protejnů.
 
 
Oregano
 
Dobrý zdroj spousty antioxidantních vitaminů.
 
 
Listy máty peprné
 
Máta se používá při žaludečních a střevních problémech a pomáhá při nachlazení.
 
 
Okvětní listy růží
 
Růže jsou známé tím,že odstraňují únavu, jsou dobré pro odpočinek těla, dobré pro barvu
a tvar kůže.
 
 
Nadrcené šípky
 
Šípky jsou největším zdrojem vitaminu C s minimálním množstvím cukru. Vitamin C je důležité při vstřebávání vápníku a posilní činčilí dásně.
 
 
Tymián
 
Tymián se používá jako desinfekce vnitřního prostředí a současně proti infekci dýchacího ústrojí.
 
 
Ostropestřec Mariánský
 
Ostropestřec je velmi bohatý na vlákninu. Velmi pomáhá při trávení a zmírňuje průjmová onemocnení.
 
 
Vše ostatní je krajně nevhodné a zdraví ohrožující! Nejhorší jsou olejnaté ošíšky, semena a barevné směsi údajně pro činčily!!!Tyto směsi by neměli zkrmovat ani ostatní hlodavci. Velmi rapidně přibývají na váze a horší se jejich zdravotní stav, ničí se jim játra a také střeva.
 
Při krmení činčil by měl člověk vycházet z toho, že jsou to zvířátka velmi málo domestikována, a proto jejich požadavky odpovídají "volnému" životu v přírodě. Činčily pocházejí z hor, kde žijí ve vysokých nadmořských výškách. Tam jsou zdroje potravy velmi omezené a chudé na živiny. Jedná se hlavně o různé ne příliš kvalitní trávy či jiné rostlinky, a jejich semena či plody. Obecně lze říct, že činčily se mají krmit ne příliš výživným krmivem. V oříšcích či slunečnicových semínkách, je však hodně tuku, což je pro činčily škodlivé a může to vést k těžkým zdravotním poruchám až k jejich úhynu. Neustále by měly mít v kleci kvalitní a voňavé luční seno; činčily mají rády takové seno, které obsahuje hodně lístků, i když si pochutnají i na dřevitých stoncích. Změna krmiva je pro trávicí trakt činčil velmi nebezpečná. Na dně klece může být kámen, určený pro činčily. Je to vlastně kostka pemzy, napuštěná "vápníkem" a obsahující údajně i jiné minerály. Dávají však přednost poctivé omítce…
 

Dokrmování mláďat:

Někdy se může stát že činčilka matka či její potomci odstrkují slabé mládě od struků, také se může stát že matka své jediné mládě nechce krmit či se stane že matka zemře. Pak je na řadě člověk aby miminka dokrmoval. Čím mládě déle pije od matky tím lépe pro něho. Z mléka získává všechny důležité látky pro další život a proto je mléko velmi důležité. Nejpodobnější mléko hlodavčímu je mléko kočičí. Lze jej zakoupit sušené pro koťata. Dle návodu smícháte s vodou a svaříte na telotu lidského těla, spíš studenější než teplejší aby mládě nemělo průjem. Podáváte kapátkem. Mláďata bez matky se dokrmují bříškem nahoru.
 
Krmení pro nemocné činčily:
 
- granule pro činčily dáme do misky
- smícháme s jablečným džusem
- nasáknuté rozmačkáme v kaši
- promačkáme přes jemné síto
- vzniklou kašičku plníme do stříkačky nebo krmíme lžičkou